| 02 08 2012 |
Faner til faneborg |
| af Bent Gregersen |
Faner til faneborg ved Regentbesøg
En del af den officielle modtagelse af Regentparret i Billund Kommune mandag den 3. september skal naturligvis være en flot faneborg.
Billund Kommune søger foreninger og værn, der gerne vil deltage i faneborg ved Regentbesøget mandag den 3. september.
- Totalforsvarsregion Syd kommer med faner og Midtjysk Garderforening samt De Danske Forsvarsbrødre har meldt deres ankomst, men vi vil gerne tilbyde de øvrige foreninger og værn i kommunen, som har en fane, at de også kan deltage i modtagelsen af regentparret, siger borgmester Ib Kristensen.
Hver forening kan deltage med en fane og en fanebærer og hjælper ved modtagelsen. Tilmelding skal ske senest mandag den 20. august til kommunikationschef Søren Madsen på mail soma@billund.dk
Den officielle modtagelse af regentparret under deres besøg i Billund/Grindsted sker ved rådhuset i Grindsted mandag den 3. september klokken 10.00.
Yderlige oplysninger hos kommunikationschef Søren Madsen på telefon 7972 7209
Gå til forsiden
|